Stowarzyszenie  Kulturalno - Oświatowe "Patria"
w Staszkówce
Akademia małego programisty to ostatna z pięciu akcji tematycznych realizowanych przez uczestniczki projektu "Kobiety -Liderki!"dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 
Głównym celem projektu było rozwijanie zdolności informatycznych u dzieci i młodzieży. Założeniem projektu było ukazanie dzieciom i młodzieży zasad programowania. W ramach projektu zostały zakupione „Ozoboty”- roboty stosowane w dydaktyce informatycznej. Dzieci za pomocą kodów programowały urządzenia w namacalny sposób przekonując się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną wykorzystywaną w każdym obszarze ludzkiego życia. Dzięki realizacji projektu wzrosło zaciekawienie wśród dzieci i młodzieży tematyką programowania, uczestnicy oswoili się nowoczesną edukacją, w praktyczny sposób doświadczyły powiązania pomiędzy teorią a praktyką- używając kodu programowały urządzenie, które działało w rzeczywistości!.
      W ramach realizacji projektu „Kobiety liderki” przez Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Patria” została opracowana i zrealizowana akcja tematyczna pod nazwą „Chleb pracą nabyty zawsze smaczny i syty”. Jej głównym założeniem były działania na rzecz społeczności lokalnej i integracji młodego pokolenia ze starszym.
Zgodnie z złożeniami zespół projektowy przeprowadził dnia 15 listopada warsztaty kulinarne dla 30 uczniów Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Staszkówce.
Uczestnicy mieli możliwość nie tylko zobaczyć, ale też nauczyć się robienia ciasta i lepienia pierogów, ciasteczek, bigosu oraz pysznego chleba. 
Po skończonej pracy przyszedł czas na degustacje pysznych, a co najważniejsze własnoręcznie przygotowanych potraw.
Warsztaty dostarczyły dzieciom nie tylko dobrej zabawy, ale były też okazją do nabycia nowych umiejętności i integracji międzypokoleniowej.
Ze środków pozyskanych na realizację akcji tematycznej zakupiono niezbędne produkty spożywcze oraz naczynie kulinarne (garnki, termos, talerze, sztućce). Trwałym rezultatem projektu są naczynia, które posłużą organizacjom lokalnym w celu przygotowania imprez okolicznościowych.
"Sportowy duch" to już trzeci z pięciu małych projektów realizowanych przez kobiety liderki w ramach "Akcji tematycznych" projektu "Kobiety Liderki" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 
Głównym celem projektu jest zorganizowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pozwalających na aktywne spędzanie wolnego czasu. W celu uatrakcyjnienia zajęć sportowych został zakupiony sprzęt sportowy, taki jak: znaczniki, piłki różnego rodzaju, torby na piłki, opaski, rękawice bramkarskie, siatki na piłki oraz ubrania sportowe o łącznej wartości 3.000 zł.  Zajęcia prowadzi wykwalifikowany w tym kierunku nauczyciel wychowania fizycznego Pan Michał Bąk.  Nowy sprzęt uatrakcyjnia i ułatwia prowadzenie zajęć sportowych. 
Realizacja projektu "Sportowy duch" przyczynia się do pozytywnego promowania właściwych postaw i zdrowego stylu życia u dzieci i młodzieży.   

„Zielony zakątek” to tytuł kolejnego małego projektu realizowanego przez liderki w ramach "Akcji tematycznych" projektu „Kobiety liderki” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego od kwietnia br. przez Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe „Patria” w Staszkówce. 
Głównym założeniem projektu było podniesienie estetyki centrum wsi poprzez zaprojektowanie i wykonanie „zieleńca”. Osoby zaangażowane w realizację projektu zdecydowały, że idealnym miejscem na jego realizację będzie słabo zagospodarowany teren wzdłuż budynku szkolnego, który jest także wizytówką miejscowości. Beneficjenci projektu oraz osoby zaangażowane w jego realizację - rodzice i dzieci- przygotowali teren. Najpierw usunęli stare rośliny i przygotowali podłoże. Następnie wybrali i zakupili odpowiednie sadzonki, które zostały posadzone początkiem listopada. 
Zważając na późną porę jesienną na efekty pracy należy poczekać do wiosny, a nawet i do lata, kiedy to rośliny zaczną budzić się do życia.
W ramach projektu zakupiono również trzy ławki. Ich montaż przy zielonym zakątku nastąpi wiosną. Ławki będą służyć do odpoczynku i podziwiania otaczającej przyrody. 
Wspólna praca pozwoliła na wymianę doświadczeń w zakresie ogrodnictwa oraz była atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu. 

                                                                                                                                                                 Aneta Hudzik - członek zespołu projektowego 

   
   W ramach realizacji "Akcji tematycznych" projektu "Kobiety Liderki" dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich powstał między innymi mały projekt "Koncertowo przez lata". Głównym założeniem projektu było zorganizowanie dla społeczności lokalnej koncertu Mobilej Filharmonii Rzeszowskiej- "Klasyczne przeboje na różne nastroje". W ramach ww. projektu zostały także zakupione rozkładane krzesełka, które w przyszłości będą służyć przy organizowaniu różnych uroczystości, imprez i koncertów.
Koncert odbył się w niedzielne popołudnie 15 października 2017 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce. W czasie występu można było posłuchać pięknej muzyki w wykonaniu młodych artystów, którzy swoim kunsztem muzycznym zachwycili zgromadzoną publiczność. Artyści nawiązali również kontakt z widzami przedstawiając kolejne swoje utwory oraz prezentując instrumenty na któtych grali. Najmłodsi słuchacze mieli możliwość obejrzenia instrumentów z bliska, a także spróbowania gry na tych instrumentach.     

Iwona Cygnarowicz- przewodnicząca zespołu projketowego 
,,Akcje tematyczne” 
w ramach projektu ,,Kobiety-Liderki!”

W dniu 27 września 2017 r. odbyło się FORUM, podczas którego zostało wybranych pięć ,,akcji tematycznych”, tj.: 

1.,,Chleb pracą nabyty, zawsze smaczny i syty” 

Zespól projektowy: 
1) Barbara Szczerba – przew.
2) Izabela Wąsowska
3) Bernadeta Janiszewska
4) Agata Skrobot

2.,,Koncertowo przez lata”

Zespół projektowy:
1) Iwona Cygnarowicz – przew.
2) Edyta stępień
3) Bożena Wąsowicz
4) Agnieszka Korzeń
5) Iwona Dyl

3. "Akademia małego programisty”

Zespól projektowy:
1) Agnieszka Madej – przew.
2) Magdalena Brzęk,
3) Hanna Gut,
4) Joanna Przybycień

4. ,,Sportowy duch”

Zespól projektowy:
1) Ewelina Skoczeń – prze.
2) Agnieszka Madej
3) Magdalena Brzęk,
4) Hanna Gut,
5) Iwona Tabiś

5. ,,Zielony zakątek”

Zespól projektowy: 
1) Edyta Gawlik - -przew.
2) Aneta Hudzik
3) Beata Łaś
4) Halina Nidecka
5) Monika Bąk
6) Martyna Knapik

Na realizację ww. ,,akcji” każdy zespól otrzymuje kwotę w wysokości 3.000 zł. Ocena, połączona z prezentacją uzyskanych rezultatów, planowana jest na koniec listopada 2017 r. 

Nie wszystkie ,,akcje tematyczne” otrzymały dofinansowanie. Zostaną więc podjęte działania przez Stowarzyszenie ,,PATRIA” w celu pozyskania środków finansowych w ramach ogłaszanych naborów przez fundacje i stowarzyszenia w celu wykorzystania ciekawych pomysłówuczestniczek projektu.

Realizatorkom życzymy powodzenia! Halina Łaś



,,Akcje tematyczne” w ramach projektu ,,Kobiety-Liderki!”


Do 22 września 2017 r. w sekretariacie można składać propozycje projektów, opracowanych przez zespoły uczestniczek- liderek w ramach zadania 4. – Akcje tematyczne.

Formularz wniosku w załączeniu.

Wybór najciekawszych akcji tematycznych nastąpi podczas Forum, które odbędzie się w dniu 27 września 2017 r.

Czekamy na ciekawe pomysły !!!!

Koordynator projektu: Halina Łaś

Akcje tematyczne- FIO

Kreator stron www - przetestuj!