Stowarzyszenie  Kulturalno - Oświatowe "Patria"
w Staszkówce

FIO

,,Kobiety – liderki” – Forum


W dniu 9 grudnia 2017 r. odbyło się FORUM podsumowujące projekt ,,Kobiety – Liderki!” dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, którego organizatorem było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,PATRIA” w Staszkówce.
Na spotkanie przybyły uczestniczki projektu oraz zaproszeni goście. Głównym punktem programu FORUM była debata na temat dobrych praktyk i osiągniętych rezultatów projektu oraz potrzeb i oczekiwań obecnych kobiet. W trakcie spotkania, uczestniczki pięciu Akcji Tematycznych podsumowały ich realizację, zwracając szczególną uwagę na osiągnięte rezultaty. Podzieliły się także swoimi doświadczeniami dotyczącymi pisania projektów i ich realizacji, zebranymi podzczas szkoleń. Na podstawie przedstawionych informacji wszyscy uczestnicy spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi zgodnie podkreślali trafność przedsięwzięć oraz ich powodzenie. Należy nadmienić, iż założone cele zostały zrealizowane i osiągnięte, a projekt przyczynił się do zwiększenia dostępu do wiedzy, informacji i praktycznych umiejętności kobiet, które poprzez swoje zaangażowanie w działania projektowe, miały szansę na zmiany     w sowim lokalnym środowisku. Zdaniem uczestniczek, najważniejszymi efektami projektu były: warsztaty, szkolenia; akcje, wyjazdy    i spotkania tematyczne oraz wypracowana wspólnie publikacja. Forum zakończyła wspólna debata na temat potrzeb i oczekiwań kobiet – liderek. Propozycji było sporo… Inicjatorzy projektu mają nadzieję, że uda im się jeszcze w przyszłości pozyskać środki na podobne działania     i będą mogli zrealizować chociaż niektóre z przedstawionych potrzeb kobiet.
Stowarzyszenie serdecznie dziękuje wszystkim uczestniczkom - ,,kobietom-liderkom”, wolontariuszom, a także wszystkim, którzy okazali życzliwość i wsparcie w realizacji działań projektowych. 

Halina Łaś- Koordynator

    ,,Kobiety liderki!” - wyjazd integracyjny do Muszyny.

          Realizacja projektu ,,Kobiety liderki!” przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Patria” w Staszkówce, a dofinasowanego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Poliki Społecznej była okazją do zorganizowania w dniu 21 października 2017 r.wyjazdu uczestniczek do Muszyny.W ramach środków zaplanowanych na realizację zadania p.n. Wyjazdy i spotkania tematyczne wspomagające projekt”, uczestniczki miały możliwość w wyjeździe integracyjnym do Muszyny, w programie którego było zwiedzanie Ogrodów Biblijnych, a następnie Ogrodów Sensorycznych. Mimo pochmurnej pogody, wszyscy podziwiali wyjątkowy charakter ogrodów, a dodatkową atrakcją były piękne jesienne krajobrazy gór rozciągających się wokół Muszyny. Drugą część pobytu w Muszynie ,,Liderki” spędziły w komfortowych warunkach Hotelu****Klimek SPA. Był tam czas na integrację, wymianę doświadczeń, dyskusję nad kierunkami dalszej pracy w projekcie, a także na wspaniały relaks i wypoczynek. Zebrane opinie uprawniają do stwierdzenia, że wyjazd w 100% spełnił oczekiwania uczestników.


Halina Łaś - Koordynator


,,Lokalny lider aktywizuje mieszkańców”

     To ostatni moduł z cyklu szkoleń realizowanych w ramach zadania 3. ,,Liderka, obywatelka”. Zajęcia dla trzech grup ,,Kobiet liderek” poprowadził P. Jerzy Wałęga – wójt Gminy Moszczenica. Ich celem przewodnim było podniesienie świadomości uczestniczek na temat takich aspektów życia publicznego jak: wybory samorządowe i parlamentarne oraz rola stowarzyszeń jako organizacji pozarządowych w aktywizowaniu społeczności lokalnych. Zajęcia rozpoczęła ciekawa prezentacja pn. ,,Różne kobiety – różne formy aktywności na wybranych przykładach”, pokazująca postacie kobiet, które na trwale zapisały się w historię ludzkości takie jak: św. Matka Teresa z Kalkuty, Maria Skłodowska – Curie, Wisława Szymborska, Joanna D’arc, a także te współcześnie żyjące, m.in. Melania Tramp i Agata Kornhauser-Duda. Dyskusja skupiła się nad rolą współczesnej kobiety w życiu społecznym, zawodowym i politycznym. 
    Kolejne zaprezentowane zagadnienie dotyczyło zasad działania stowarzyszeń. W formie warsztatowej zostały omówione podstawy prawne oraz zasady ich działania. Uczestniczki dowiedziały się w jaki sposób założyć stowarzyszenie, od czego należy zacząć i jakie możliwości daje działalność organizacji pozarządowych dla społeczności lokalnej.                    Prowadzący zwrócił uwagę na rolę stowarzyszeń w życiu lokalnej społeczności jaką jest gmina czy dana miejscowość. Świetnym uzupełnieniem powyższych informacji była prezentacja Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ,,Beskid Gorlicki”, które swoim działaniem obejmuje nasz powiat. Panie Beata Grębska i Anna Kocur przybliżyły cele statutowe oraz strategie i zakres działania LGD ,,Beskid Gorlicki”. Podzieliły się z uczestniczkami projektu dotychczasowym dorobkiem Stowarzyszenia oraz dobrymi praktykami w zakresie zrealizowanych projektów. Przekazały materiały informacyjne, promujące przykłady projektów współfinansowanych ze środków EFRROW zrealizowanych na obszarze Lokalnej Grupy Działania ,,Beskid Gorlicki”. Opowiedziały o nowej strategii działania, na realizację której LGD ,,Beskid Gorlicki” dysponować będzie kwotą ok. 9,5 mln zł. Zaprosiły nasze Stowarzyszenie do ubiegania się o środki finansowe w ramach ogłaszanych przez LGD ,,Beskid Gorlicki” konkursów otwartych i grantów. Uczestniczki projektu ,,Kobiety Liderki!” dowiedziały się także na jakie działania można pozyskać środki finansowe oraz zostały zapoznane z planowanymi terminami naborów. Trzecia część 4 godzinnych warsztatów dotyczyła takich aspektów życia publicznego jak wybory samorządowe i parlamentarne. Pan Jerzy Wałega w sposób rzeczowy i obrazowy przypomniał zebranym założenia polskiej ordynacji wyborczej do parlamentu i samorządu terytorialnego. Odnosząc się do konkretnych przykładów, wskazał na zakres prawi obowiązków wyborczych, jakie ma obywatel Rzeczypospolitej Polskiej. Pokazał także rolę wyborów w życiu politycznym i publicznym zarówno Małej jak i Dużej Ojczyzny. 

Koordynator projektu: Halina Łaś


Kobiety Liderki" w krakowskim Teatrze Bagatela 
       
       W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe "PATRIA" w Staszkówce projektu pn. "Kobiety Liderki", dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w dniu 22 września 2017 r. uczestniczki ww. projektu miały okazję ciekawie spędzić piątkowe popołudnie. Okazją ku temu był wspólny wyjazd do krakowskiego Teatru "BAGATELA" na sztukę "Pomoc domowa". Komediowy charakter sztuki oraz wyśmienita gra aktorów pozwoliły na pełen relaks i oderwanie się od codziennych spraw. 


                                                                                               Koordynator projektu: Łaś Halina 




















"POMOC DOMOWA" 

Tłumaczenie Bartosz Wierzbięta
Reżyseria Paweł Pitera
Scenografia Joanna Schoen
Reżyseria świateł Marek Oleniacz
Asystent reżysera/ inspicjent/ sufler Monika Handzlik

Obsada:  Michał Kościuk, Marek Kałużyński, Karolina Chapko, Kamila Klimczak, Kamila Pieńkos, Kaja Walden, Maurycy Popiel, Kosma Szyman, Anna Rokita, Małgorzata Piskorz.   

Opis spektaklu. 
Kontynuacja brawurowego Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych w przezabawnym tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy.
La bonne Anna (zaprezentowana polskiej widowni jako Perła w 1971) jest debiutem scenicznym Camolettiego z 1958 i artystyczną rozgrzewką przed wystawionym cztery lata później Boeingiem, boeingiem. Główna bohaterka, Nadia, tak wiele razy opowiada jednak o poprzednim pracodawcy: „ile ja z nim miałam nerwów, z nim i tymi jego babami!”, że miłośnicy Odlotowych narzeczonych z łatwością rozpoznają w nim Maksa. Obie sztuki stanowią odrębne całości i wciąż są wielkimi przebojami nie tylko francuskich scen.

źródło: www.bagatela.pl

UWAGA !!

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "PATRIA" w Staszkówce w ramach realizacji projektu "Kobiety- liderki" zad. 6 Wyjazdy i spotkania tematyczne wspomagające projekt,  organizuje wyjazd do Teatru Bagatela w Krakowie na spektakl "Pomoc domowa" - 22.09.2017 r. -  godz. 16.30. 
Wyjazd godz. 13.30, zbiórka na parkingu obok szkoły w Staszkóce. 

Uczestniczki projektu zapraszamy do udziału.

,,LIDERKA - OBYWATELKA” i projekty…

      Nadszedł czas na drugi moduł z cyklu tematycznego ,,Liderka Obywatelka” czyli kurs pisania projektów. W związku z tym w dniu 6 września 2017 r. uczestniczki naszego projektu ,,KOBIETY – LIDREKI!” wzięły udział w warsztatach, które poprowadziła trenerka Aleksandra Chodasz. 
                Zajęcia odbywały się grupach, zgodnie z założeniami projektu. Było trochę teorii i trochę praktyki… Trenerka w sposób merytoryczny i sugestywny opowiedziała kobietom jaka droga powinna prowadzić od pomysłu do napisania projektu. Zwróciła szczególną uwagę na to, że podstawą dobrze napisanego projektu/wniosku o pozyskanie środków finansowych jest przede wszystkim rzetelnie przeprowadzona diagnoza oczekiwań społeczności lokalnej. To właśnie ta dobrze zrobiona diagnoza staje się kanwą konstruowania samego projektu, który ma być odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby. 
         Omawiając poszczególne etapy pisania wniosku podkreślała w sugestywny sposób rolę pracy zespołowej. Jej zdaniem podstawą sukcesu jest dobrze zintegrowany zespół, którego członkowie dzielą się zarówno pracą jak i odpowiedzialnością. Często odwoływała się do swoich doświadczeń życiowych i zawodowych w tym zakresie. Pozytywna energia P. Oli udzieliła się wszystkim uczestniczkom o czym świadczyło duże zaangażowanie i aktywność uczestniczek.
,,Kobiety – Liderki” będą miały okazję wykorzystać zdobyte podczas warsztatów umiejętności, bowiem ich zadaniem będzie opracowanie wniosku projektowego według własnego pomysłu. W ramach zaplanowanych projektowych ,,AKCJI TEMATYCZNYCH”, pięć najciekawszych projektów może otrzymać dofinansowanie w wysokości po 3 000 zł. Jest o co walczyć… :)

Aleksandra Chodasz – trenerka i sperwizjonerka dramy. 
Prowadzi warsztaty z integracji i budowania zespołów, komunikacji, rozwiązywania konfliktów, przywództwa, zarządzania przez wartości, radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji, automotywacji, obsługi klienta, budowania projektów i pozyskiwania funduszy. W pracy z grupami stawia na kontakt z ludźmi, atmosferę sprzyjającą otwartości i uczeniu się i wielowymiarowe angażowanie uczestników. Prowadzi szkolenia według autorskich scenariuszy, stosuje mało znane w Polsce techniki takie jaki teatr forum, ring bokserski, wewnętrzni krytycy czy karty ról. 

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW

,,Kobiety – liderki!” – wyjazd integracyjny do Krynicy-Zdroju.


W ramach realizacji projektu ,,Kobiety – liderki!”,dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w dniach 18-20 sierpnia 2017 r. został zorganizowany wyjazd do Krynicy-Zdrój dla 52 osób.
Podczas pobytu w uzdrowisku uczestniczki, przy pięknych okolicznościach przyrody, podziwiały jego walory prozdrowotne delektując się wodami leczniczymi. W związku z tym, że w czasie naszego pobytu w Krynicy-Zdroju trwał 51. Festiwal im. Jana Kiepury, beneficjentki miały wyjątkową okazję uczestniczyć w jego wydarzeniach artystycznych. Zarównow piątek jak i w sobotę na krynickim deptaku o godz. 11.00 odbywały się bardzo ciekawe ,,Krynickie spotkania z artystą”, zaś wieczorem koncerty plenerowe pt. ,,Uśmiechnij się z Kiepurą”czyli z Mistrzem Janem i jego małżonką słynną Martą Eggerth. W małżeństwo śpiewaków wcieliło się dwoje znanych artystów Adam Sobierajski – tenori Katarzyna Laskowska – sopran. Artystom towarzyszyła Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy. W programie znalazły się najpiękniejsze i mniej znane arie nie tylko z repertuaru Jana Kiepury. Ponadto licznie zebrani na deptaku mieli okazję usłyszeć także wiele ciekawych anegdot z życia pary śpiewaków, w tym historie związane z Krynicą. Dodatkową atrakcja tych koncertów była limuzyna (oryginalny Dogg z 1917 roku), z której Mistrz śpiewał i w której przemierzał Krynicę. 
Integracji uczestniczek, a zarazem realizacji założeń projektu, sprzyjał także pobyt w pensjonacie Rezydencja ,,Zamek”, położonym wśród pięknej zieleni na krynickim zboczu. 
Wszystkie uczestniczki pełne wrażeń, niestety w strugach deszczu, wróciły do domu.

Halina Łaś






Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe "PATRIA" w Staszkówce

w okresie od 01.04.2017r. do 31.12.2017r. 
realizuje projekt

  "Kobiety -liderki !"  

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe "PATRIA" w Staszkówce zaprasza kobiety w wieku 20-50 lat zainteresowane udziałem w projekcie "Kobiety- liderki!" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na spotkanie informacyjne.

Spotkanie odbędzie się 24 maja 2017 r. o godz. 15.00 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce
Zapraszamy 

,,LIDERKA OBYWATELKA”

      Realizacja zaplanowanych działań w ramach projektu ,,Kobiety- liderki!” została rozpoczęta cyklem szkoleń modułowych ,,Liderka Obywatelka”. Odbyły się warsztaty na temat integracji środowisk oraz wymiany doświadczeń będących szansą na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Podczas tych warsztatów uczestniczki uczyły się techniki wykonywania kwiatów z bibuły, a następnie wykonywały z nich przepiękne kolorowe wianki. Należy nadmienić, iż robienie kwiatów z bibuły ma długą tradycję w naszej miejscowości. Dlatego też ww. zajęcia przyczyniły się nie tylko do integracji środowiskowej ale także do pielęgnowania i zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego. 
„Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

Dokumenty do pobrania

Pobierz pliki

Pobierz pliki

Kreator stron www - przetestuj!