Stowarzyszenie  Kulturalno - Oświatowe "Patria"
w Staszkówce
Podsumowanie projektu „Małe serca dla Niepodległej „ w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

         W dniu 4.06.2019 roku w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Małe serca dla Niepodległej” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,PATRIA” w Staszkówce w ramach partnerstwa z Fundacja PZU w ramach konkursu dotacyjnego p.n. ,,Niepodległa 2018”. Z fundacją PZU po lekcjach”. W podsumowaniu projektu brali udział jego uczestnicy, uczniowie Zespołu Szkół w Staszkówce, zaproszeni goście oraz przedstawiciele społeczności lokalnej. Prowadząca podsumowanie pani Wiesława Rojek na początku przybliżyła działania związane z projektem, prowadzone zajęcia, organizowane wycieczki, spotkania oraz konkursy. Koncert finałowy był podsumowaniem wszystkich działań projektowych. Składał się on z dwóch części –salonowej i plenerowej. Na początku części salonowej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Polsce. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół w Staszkówce zaprezentowali w swoim wykonaniu pieśni patriotyczne i legionowe oraz recytowali wiersze o Polsce. Przy fortepianie zasiadła pani Magdalena Zębala- nauczycielka klasy fortepianu w Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach. Następnie wystąpiła Pani Urszula Rojek - śpiewaczka operowa koncertująca w Wiedniu i wielu krajach Europy, Ameryki i Japonii. W jej wykonaniu usłyszeliśmy arie i utwory patriotyczne. Na zakończenie części salonowej usłyszeliśmy ponownie przy fortepianie Panią Magdalenę Zębala, która zagrała nokturn B- dur, opus16, numer 4 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Etiudę rewolucyjną C- mol, opus 10, numer 12 Fryderyka Chopina. Na zakończenie podsumowania uczniowie zatańczyli taniec polonez przed dworkiem. 
Prowadząca podziękowała wszystkim za przybycie, przygotowanie i występy dzieci oraz tym, którzy wspierali działania projektowe. 
Opracowały: Wiesława Rojek i Maria Fryczek 
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Polsce

W ramach realizowanego projektu ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU, Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe „Patria” w Staszkówce działające przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce zorganizowało międzyszkolny konkurs wiedzy o Polsce pt. ,,Polska moja Ojczyzna”. Konkurs odbył się 30 kwietnia 2019 roku o godzinie 13.00 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce. Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie konkursu były: mgr Wiesława Rojek i mgr Maria Fryczek. 
Celem konkursu było: Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, budzenie szacunku dla własnego państwa i jego symboli narodowych. Popularyzacja wiedzy o Polsce, propagowanie wiedzy o historii narodu i państwa polskiego, utrwalenie wiadomości związanych z miejscami w okolicy związanymi z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi odzyskania niepodległości przez Polskę, a także z postaciami oraz polskimi osiągnięciami II Rzeczypospolitej, dostarczenie radosnych przeżyć i satysfakcji z pogłębienia swojej wiedzy, wdrażanie do współzawodnictwa i godnej rywalizacji. Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych tj. dla uczniów kl. II i III oraz IV i V. W każdej kategorii w konkursie wzięło udział po dwóch uczniów. Konkurs był przeprowadzony w formie pisemnej- test (pytania zamknięte i otwarte).Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.
Do konkursu zgłosiła się jedna szkoła - Zespół Szkół w Moszczenicy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i znajomością zagadnień patriotycznych. W kategorii klas II- III uzyskano następujące miejsca:
1. I miejsce- Zuzanna Wąs – uczennica z Zespołu Szkół w Moszczenicy,
2. II miejsce- Kamil Szczerba – uczeń z Zespołu Szkół w Staszkówce, 
3. III miejsce – Amelia Wąs- uczennica z Zespołu Szkół w Moszczenicy.
W kategorii klas IV – V uzyskano następujące miejsca:
1. I miejsce- Emilia Dyl – uczennica Zespołu Szkół w Staszkówce,
2. II miejsce- Magdalena Wiejaczka- uczennica Zespołu Szkół w Staszkówce,
3. III miejsce- Anna Powałka- uczennica Zespołu Szkół w Staszkówce. 
W imieniu organizatorów konkursu serdecznie dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału oraz nauczycielom pani mgr Krystynie Tarsa oraz pani mgr Janinie Szczerba nauczycielkom z Zespołu Szkół w Moszczenicy za przygotowanie dzieci i przyjazd do Staszkówki. Dzieciom gratulujemy poziomu wiedzy o Polsce i życzymy dalszych sukcesów.
Opracowały: Wiesława Rojek i Maria Fryczek 
,,Małe serca dla Niepodległej” – wycieczka do Żarnowca 

    W ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Patria” w Staszkówce, współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”, dnia 28 maja 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół w Staszkówce odbyli ostatnią wycieczkę. Tym razem odbyła się ona do Żarnowca. Głównym punktem było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w skład którego wchodzi dworek z XVIII wieku i zabytkowy park. Posiadłość ta, przekazana została w 1903r. Marii Konopnickiej w darze narodowym z okazji 25 -lecia pracy pisarskiej. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom o życiu, twórczości, podróżach, a także o rodzinie poetki. Przybliżyła historię powstania „Roty”, która przez lata traktowana była jako drugi hymn narodowy. Miały możliwość wysłuchania tego utworu. Dzieci z uwagą oglądały rękopisy, fragmenty z prasy tego okresu, zdjęcia, pocztówki oraz przekłady utworów prezentowane w różnych językach. Następnie pani przewodnik zaprosiła zwiedzających do dworku, gdzie podziwialiśmy pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu w nich poetki. Zwiedzanie zostało uwieńczone zakupami pamiątek w sklepiku muzealnym. W drodze powrotnej dzieci zwiedziły dawną Szkołę Ludową z drugiej połowy XIX wieku. Obejrzały salę lekcyjną z typowym szkolnym umeblowaniem: katedrą dla nauczyciela, ławkami szkolnymi, przyborami do pisania tj. pióra i kałamarze. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach kaligrafii. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i wszystkim bardzo się podobała. 

Maria Fryczek 


,,Małe serca dla Niepodległej” – wycieczka do Gorlic.


        W ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Patria” w Staszkówce, współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach” dnia 25 kwietnia 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Staszkówce wzięli udział w kolejnej edukacyjnej wycieczce, tym razem do Gorlic. Najpierw zwiedzili Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, w którym zapoznali się z historią miasta i naszego regionu. Bardzo zaciekawiła ich makieta związana z Bitwą pod Gorlicami, która została rozegrana w czasie I wojny światowej
w roku 1915. Ponadto podczas wizyty pani przewodniczka opowiedziała dzieciom o życiu
i działalności Ignacego Łukasiewicza. Dzieci obejrzały również eksponaty związane
z działaniami wojennymi naszego regionu i osobą I. Łukasiewicza. W krótkim spacerze po mieście dzieci miały możliwość podziwiać zabytki miasta min.: gorlicki ratusz, ławeczkę Łukasiewicza, Pomnik Niepodległości oraz Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Następnie uczniowie udali się do Dworu Karwacjanów i Gładyszów, aby obejrzeć wystawę związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przeżycia
i emocje, które towarzyszyły dzieciom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i kształtowanie postaw patriotycznych.

                                                                                                                           Maria Fryczek
Wycieczka śladami Ignacego Paderewskiego.

            W ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Patria” w Staszkówce, współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”, dnia 12.03.2019 r. uczestnicy projektu – uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce wzięli udział w kolejnej edukacyjnej wycieczce do dworku Jana Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Celem wycieczki było przybliżenie postaci tego Wielkiego Patrioty. Na początku dzieci oglądały film związany z jego życiem i twórczością artystyczną, działalnością polityczną Polaka zasłużonego w odzyskanie niepodległości dla Polski. Dowiedziały się min. że po wybuchu I wojny światowej prowadził działalność dyplomatyczną na Zachodzie na rzecz Polski i Polaków, wykorzystując swą wielką popularność. Zbierał fundusze na pomoc ofiarom wojny i był jednym ze współzałożycieli komitetów pomocy Polakom w Paryżu i Londynie. W 1919 roku pełnił funkcję premiera rządu polskiego. Następnie dzieci słuchały jego utworów i zwiedzały pomieszczenia oraz wystawę związaną z pobytem Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Oglądały również malowniczy park wokół dworku, gdzie wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia. 

                                                                                                                    Maria Fryczek
   
                                                                 

                                  "Małe serca dla Niepodległej"


        Od października 2018 r co tydzień odbywają się dodatkowe zajęcia dla dzieci z klas I- IV w ramach realizowanego projektu ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”. Dzieci uczestniczą: 
w zajęciach muzycznych prowadzonych przez p. Piotra Burkota, zajęciach literacko- historycznych prowadzonych przez p. Wiesławę Rojek oraz zajęciach tanecznych prowadzonych przez p. Marię Fryczek.
Na zajęciach muzycznych rozwijają swoje zdolności wokalne, uczą się piosenek patriotycznych oraz słuchają muzyki klasycznej wybitnych twórców narodowych. Na zajęciach literacko- historycznych poszerzają wiedzę na temat uwarunkowań historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, utrwalają wiadomości związane z symbolami narodowymi, poznają historię Polski, poszerzają wiedzę na temat faktów biograficznych dotyczących życia oraz działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Eugeniusza Kwiatkowskiego , Marii Konopnickiej i ich wkładu w odzyskanie i budowę Polski niepodległej. Uczestnicy zajęć przygotowują się do konkursu wiedzy o Polsce. W ramach zajęć poznają także miejsca związane z działaniami wojennymi z okresu I wojny światowej. Natomiast na zajęciach tanecznych bawią się przy muzyce, ćwiczą koordynację i synchronizację ruchów oraz uczą się kroków i układu tanecznego do tańca polonez. Dodatkowo, na feriach, odbyły się zajęcia muzyczne prowadzone przez p. Urszulę Rojek śpiewaczkę operową z Wiednia. Dzieci zapoznały się z rodzajami głosów ludzkich, budową dzieł muzycznych oraz z postaciami muzycznymi i ich utworami. Prowadząca wykonywała z dziećmi ćwiczenia z emisji głosu oraz przygotowywała utwory patriotyczne na koncert finałowy. Uczestnicy projektu mieli możliwość wysłuchania pieśni patriotycznych w jej wykonaniu. 
Wszystkie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie na nie przychodzą i aktywnie w nich uczestniczą. 


Opracowała: W Rojek, M. Fryczek

Spotkanie z ,,historią”

           W dniu 31 października 2018 r. uczestnicy projektu ,,Małe serca dla Niepodległej”, współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018 Z Fundacją PZU po lekcjach” wzięli udział w spotkaniu z historykiem p. Jerzym Wałęgą – historykiem i Wójtem Gminy Moszczenica. W ciekawy sposób p. Wałęga przybliżył dzieciom wiadomości związane z symbolami narodowymi, historią Polski dotyczącą rozbiorów i odzyskaniem niepodległości w 1918 r. Dzieci wspólnie zaśpiewały hymn Polski. Poznały także wiadomości związane z działaniami wojennymi dotyczącymi Bitwy pod Gorlicami, której pozostałością są cmentarze żołnierskie w naszej miejscowości i okolicy. Prelegent podkreślił, że musimy być wdzięczni tym, którzy oddali swe życie za naszą wolność i pielęgnować pamięć o nich. Atrakcją spotkania było obejrzenie prawdziwego kontusza szlacheckiego, w który przebrał się nasz gość. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe, okolicznościowe breloczki. Spotkanie było bardzo interesujące i z pewnością zostanie zapamiętane przez uczniów.

Serdecznie dziękujemy p. Jerzemu Wałędze za poświęcony czas i wspaniałą lekcję historii dla naszych uczniów.

Opracowanie; Maria Fryczek



„Pamiętamy o poległych”

W ostatnich dniach października 2018 r. uczestnicy projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”, udali się na pobliskie cmentarze wojenne, celem uczczenia pamięci poległych żołnierzy w czasie I wojny światowej. Dzieci zapaliły znicze na żołnierskich mogiłach i pomodliły się w ich intencji. W ciszy i zadumie wysłuchały opowieści prowadzących na temat przeszłości naszej Ojczyzny. Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

Maria Fryczek


Wycieczka ,,Szlakiem niepodległości”

          Dnia 24.10.2018 r. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Patria” w Staszkówce było organizatorem wycieczki do Wierzchosławic i Tarnowa, realizowanej w ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU
w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”.
Uczniowie Zespołu szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce wzięli udział w pierwszej edukacyjnej wycieczce, której celem było poznanie miejsc w okolicy związanych z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi odzyskania niepodległości, a także przybliżenie postaci oraz osiągnięć II Rzeczypospolitej. Najpierw dzieci udały się do Wierzchosławic, gdzie zwiedzili rodzinny dom i zagrodę trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej Wincentego Witosa. Następnie wraz z panią przewodnik oglądnęli pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego w Mościcach i zapoznali się z historią miasta. Kolejno udali się do Tarnowa, gdzie obejrzeli wystawę w Muzeum Okręgowym pt. "Sen o Niepodległej" i uczestniczyli w zajęciach muzealnych. Dzieci miały możliwość zobaczenia przepięknych zbiorów muzealnych. Dowiedzieli się, także, że Tarnów stał się pierwszym niepodległym miastem Polski po I wojnie światowej w 1918 r. Ponadto wzięli udział w zajęciach warsztatowych i wykonali hełmy husarskie. Mieli możliwość przebrania się w dawne stroje. Mimo niesprzyjającej pogody, wycieczka była ciekawa i uczestnicy dużo dowiedzieli się o historii Polski.

Opracowanie: Maria Fryczek



,,Małe serca dla Niepoległej”

         
               Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe ,,PATRIA” w Staszkówce we współpracy z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce z dniem 10 września 2018 r. rozpoczyna realizację projektu „Małe serca dla Niepodległej”. Projekt będzie realizowany w ramach partnerstwa z Fundacją PZU, otrzymał on bowiem dotację finansową w wyniku konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”. Fundacja PZU wspiera inicjatywy edukacyjne i wyrównujące szanse społeczne, kierowane do uczniów szkół z obszarów wiejskich i małych miast (do 30 tyś. mieszkańców), poprzez organizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, wykraczających poza edukacyjną ofertę szkoły. 
Beneficjentami bezpośrednimi będą uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce. Głównym celem projektu jest właściwe przygotowanie i uczczenie ważnego wydarzenia, jakim jest 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przez włączenie najmłodszych dzieci. W związku z tym szczególny nacisk zostanie położony na przybliżenie kontekstu historycznego tego wydarzenia, a tym samym kształtowanie u nich postaw patriotycznych, kultywowanie tradycji narodowych oraz kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Wykorzystane zostanie lokalne dziedzictwo, jakim są cmentarze z okresu I wojny światowej oraz lokalne postacie i miejsca związane z odzyskaniem niepodległości. Uczestnicy projektu wezmą udział w następujących zajęciach: muzycznych, tanecznych oraz literacko- historycznych.
Realizacja niniejszego zadania pokaże dzieciom jak ważna jest historia w życiu naszego narodu, jak należy przygotować się do obchodów ważnych wydarzeń historycznych oraz jak można efektywnie i pożytecznie spędzać czas po zajęciach szkolnych, zdobywając nowe doświadczenia.
Chętnych uczniów zachęcamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji i do udziału w działaniach projektowych.

Maria Fryczek, Wiesława Rojek – realizatorki projektu.
DOKUMENTY DO POBRANIA

Pobierz pliki

Kreator stron www - przetestuj!